Η Ομοσπονδία βραβεύει τους κορυφαίους της ποδηλασίας της περασμένης χρονιάς

Η Ελληνική Ομοσπονδία της Ποδηλασίας (Ε.Ο.Π.) το προσεχές Σάββατο (31 Ιανουαρίου 2015), στις 12 το μεσημέρι, στο Μέγαρο της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής (Ε.Ο.Ε.), στο Χαλάνδρι, θα κόψει την πρωτοχρονιάτικη πίττα της και βραβεύσει τους κορυφαίους αθλητές, αθλήτριες, αλλά και τα κορυφαία σωματεία της περασμένης χρονιάς.

Στην κατηγορία ανδρών θα βραβευθούν 15 αθλητές, με πρώτους και καλύτερους τους Χρήστο Βολικάκη, Περικλή Ηλία και Γιάννη Σπανόπουλο, σ’ αυτή των εφήβων 8, στους παίδες 5, στις γυναίκες 6, στις νεανίδες 3, στις κορασίδες 3, στην μάστερ 2 και στα ομαδικά 5 σωματεία.

Όλοι οι βραβευθέντες –συνολικά 47- ανά κατηγορία, με κάποιες από τις πιο σημαντικές επιτυχίες τους μέσα στο 2014:

  • Στους Άνδρες

οι Χρήστος Βολικάκης (ΠΟΗ Κάστρο), 3ος στο Κέιριν (στο 2ο Παγκόσμιο Κύπελλο πίστας), ο Περικλής Ηλίας (ΠΣ Κρόνος), 9ος Παγκόσμιο Marathon, ο Ιωάννης Σπανόπουλος (Πέλοτον ΠΟΗΑΤ), 10ος στο όμνιουμ, στο Ευρωπαϊκό πίστας Νέων Ανδρών και 12ος στο σκρατς Ευρωπαϊκό Ανδρών, ο Ιωάννης Καλογερόπουλος (ΠΟ Πατρών), 6ος στο ομαδικό σπριντ, στο Ευρωπαϊκό πίστας Νέων, ο Στυλιανός Αγγελίδης (Σπαρτιατικός ΓΣ), 6ος στο ομαδικό σπριντ στο Ευρωπαϊκό πίστας Νέων, ο Ανάργυρος Σωτηρακόπουλος (ΠΣ Κρόνος), 6ος στο ομαδικό σπριντ, στο Ευρωπαϊκό πίστας Νέων και οι Πρωταθλητές Ελλάδας Γεώργιος Μπούγλας (Ολυμπιάδα Λευκωσίας), Πολυχρόνης Τζωρτζάκης (NantesAtlantique), Γεώργιος Καράτζιος (ΠΣ Κρόνος), Παναγιώτης Σηφάκης (ΠΣ Κρόνος), Ιωάννης Κορφιάτης (ΑΟ Θησέας), Ιορδάνης Καραμιχαηλίδης (Μίνοαν Καμπ ΑΟ), Στέλιος Φαραντάκης (Aubenas), Δημήτριος Αντωνιάδης (ΠΣ Κρόνος), Νικόλαος Ιωαννίδης (Πέλοτον ΠΟΗ).

  • Στους Εφήβους

οι Αναστάσιος Αντωνόπουλος (Σπαρτιατικός ΓΣ), Αλέξανδρος Ευδοκιμίδης (ΑΣ Ποδηλάτης), Ζήσης Σούλιος (ΠΟ Καρδίτσας), Μιχάλης Χαλκιόπουλος (Σπαρτιατικός ΓΣ), Μάριος Σαρτζετάκης (ΠΟΗ Κάστρο), Στέφανος Κλόκας (ΑΣ Βόλου Άκρατος), Κωνσταντίνος Μουστάκας (ΑΣ Βόλου Άκρατος), Μάρκος Κουφοπαντελής (ΑΟ Παράδεισος), ΜΤΒ XCO.

  • Στους Παίδες

οι Δημήτρης Χριστάκος (Σπαρτιατικός ΓΣ), ο Γιώργος Σταυρακάκης (ΠΟΧ Τάλως), Βασίλης Δημητρόπουλος (Σπαρτιατικός ΓΣ), Ηλίας Τσορτουκτσίδης (ΒΑΟ), Παναγιώτης Παπαθεολόγου (ΠΑΟ Φοίνικας).

  • Στις Γυναίκες

οι Βαρβάρα Φασόη (ΑΟ Ολυμπιακός), Αργυρώ Μηλάκη (ΠΟ Τρίπολης), Ελένη Τσάβαρη (Μεσόγειος ΑΟ), Αθηνά Χατζηστύλη (ΑΟ Θησέας), Ειρήνη Μούκα (ΑΟ Θησέας), Βασιλική-Βαρβάρα Λαζοπούλου (ΠΣ Κρόνος).

  • Στις Νεάνιδες

οι Ειρήνη Βάσσου (ΑΣ Ποδηλάτης), Σοφία Αρχαγγελάκη (ΠΟΗ Κάστρο), Στέλλα Βαρβία (ΠΟ Πατρών).

  • Στις Κορασίδες

οι Άννα Μπέντα (ΓΣ Διαγόρας) Άννα Βάσσου (ΑΣ Ποδηλάτης), Αικατερίνη Ελευθεριάδου (ΠΟ Βέλος).

  • Στην Μάστερ

οι Λουκάς Καταπόδης (ΑΟ Πήγασος), Χριστόφορος Ψαράκης (ΠΟΧ Τάλως).

  • Στα Ομαδικά

- ο Π.Ο.Χ. Τάλως, 1ο σωματείο βάση βαθμολογίας, Πρωταθλήτρια ομάδα MTB TeamRelay (Ι. Κακαβελάκης, Δ. Καλλιβρετάκης, Γ. Σταυρακάκης, Κ. Συντζανάκη),

- Π.Σ. Κρόνος Νίκαιας, Πρωταθλήτρια ομάδα πίστας ομαδικού πουρσουίτ Ανδρών (Νεόφυτος Σακελλαρίδης-Μαγκούρας, Π. Σηφάκης, Γ. Καράτζιος, Π. Καραμπινάκης)

- Α.Σ. Ποδηλάτης, Πρωταθλήτρια ομάδα πίστας ομαδικού σπριντ Εφήβων (Γ. Γεωργιάδης, Αλ. Ευδοκιμίδης, Στ. Πάσχος),

- Α.Σ. Βόλου Άκρατος, Πρωταθλήτρια ομάδα πίστας ομαδικού σπριντ Ανδρών (Σ. Μπρέτας, Ηλ. Κουρτέλης, Χριστόφ. Ρήγας), ομαδικού πουρσουίτ Εφήβων, (Κ. Μουστάκας, Ελ. Νταής, Χρ. Ρήγας, Στέφ. Κλόκας)

- Σπαρτιατικός Γ.Σ., Πρωταθλήτρια ομάδα πίστας ομαδικού σπριντ παίδων (Βασ. ∆ημητρόπουλος, Δημ. Χριστάκος)

Η εκδήλωση θα ξεκινήσει στις 12 το μεσημέρι του Σαββάτου, στο Μέγαρο της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής (Λεωφ. Δημητρίου Βικέλα 52) στο Χαλάνδρι. 

Μοιραστείτε αυτό το άρθρο

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • Digg
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Άρθρα που ίσως σας ενδιαφέρουν:

  • Δεν βρέθηκαν σχετικά άρθρα

Τα σχόλια σας

comments

Leave a Comment


3 − = 1

Email
Print
WP Socializer Aakash Web