Απόλυτα επιτυχημένη η αποστολή της Εθνικής μας ομάδας στο Βελιγράδι

Μόνο επιτυχημένη μπορεί να χαρακτηριστεί η αποστολή της Εθνικής μας ομάδας στο Βελιγράδι. Μετά τη διπλή επιτυχία του αγώνα του Σαββάτου, όπου οι κακές καιρικές συνθήκες ευνόησαν τους αθλητές μας Τζωρτζάκη και Καστραντά να διακριθούν, άλλο ένα καλό αποτέλεσμα ήρθε στον αγώνα της Κυριακής στην διαδρομή των 195χλμ.

Στη βαθμολογία του Βαλκανικού Πρωταθλήματος, ο Καστραντάς κατέλαβε την 3η θέση και ο Τζωρτζάκης την 6η, όντας στο δεύτερο γκρουπ του αγώνα με το νικητή Stevic να έχει πλασαριστεί στο πρώτο. Μαζί τους και λίγες θέσεις πιο πίσω, οι Κορτσιδάκης και Μαυρικάκης στην 13η και 18η θέση αντίστοιχα ενώ οι Φαραντάκης και Χριστόπουλος στις θέσεις 33 και 41 για το Βαλκανικό.

Στη γενική κατάταξη, ο Ταμουρίδης ήταν ο πρώτος Έλληνας (με τα χρώματα της ομάδας του Baku cycling project) στην 5η θέση ενώ ο Καστραντάς ήταν στη 12η θέση γενικής, όντας ο πρώτος Έλληνας της αντιπροσωπευτικής μας ομάδας.

Η πολύ καλή παρουσία της Εθνική μας, απέφερε σημαντική συγκομιδή βαθμών για τη χώρα μας και έφερε ελπίδες για το μέλλον.