Φινάλε με 6 Χρυσά στο Athens Grand Prix Track

«Χρυσό» ήταν το φινάλε για τους Έλληνες ποδηλάτες, στο Athens Grand Prix Track και το Βαλκανικό Πρωτάθλημα που διεξήχθησαν παράλληλα, το Σαββατοκύριακο στο ΟΑΚΑ, στο Ολυμπιακό Ποδηλατοδρόμιο.

Ένα γεμάτο μετάλλια διήμερο, το οποίο έγινε μέσα σε βαρύ κλίμα, λόγω του θανάτου του 16χρονου Σπύρου Ντόκου, στην μνήμη του οποίου η Ομοσπονδία αφιέρωσε τις επιτυχίες.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές οι άνδρες και οι έφηβοι ποδηλάτες της πίστας που κατέκτησαν από 3 χρυσά μετάλλια. Ο Σωτήρης Μπρέτας κατέκτησε δύο (κέιριν, 1000 μ.) και από ένα ο Ζήσης Σούλιος, ο Κωνσταντίνος Κωνσταντούρας, Βασίλειος Δημητρόπουλος, Δημήτρης Χρηστάκος.

Τα αποτελέσματα της δεύτερης μέρας:

1000 μ. – Άνδρες Elite

  1. Μπρέτας Σωτήρης (Ελλάδα 1)
  2. Ceci Francesco (Ιταλία)
  3. Αντωνόπουλος Αναστάσιος (Ελλάδα 2)
  4. Σωτηρακόπουλος Ανάργυρος (Κρόνος Νίκαιας),… 6. Παγώνης Νικόλαος (Κρόνος Νίκαιας)

1000 μ. – Έφηβοι

  1. Κωνσταντούρας Κωνσταντίνος (Ελλάδα 1)
  2. Δημητρόπουλος Βασίλειος (Ελλάδα 1)
  3. Tatar Onur (Βοθλγαρία)
  4. Βορρές Γεώργιος (Άκρατος)

500 μ. – Γυναίκες

  1. Vece Miriam (Valcar)
  2. Andreotti Maila (Bando – Ιταλία)
  3. Moran Eimear (Sandrive – Ιρλανδία)
  4. Πλέγκα-Γκαβριλάκη Ιωάννα (ΠΕΣΑ Αστέρας), 5. Αθανασοπούλου Χριστίνα (ΑΕΚ)

500 μ. – Νεάνιδες

  1. Fidanza Martina (Eurotarget)
  2. Mantzoni Gloria (Fiorini)
  3. Βάσσου Άννα (Ελλάδα)
  4. Μπέντα Άννα (Ελλάδα)

Κέιριν – Άνδρες Elite

  1. Μπρέτας Σωτήριος (Ελλάδα 1)
  2. Αγγελίδης Στυλιανός (Σπαρτιατικός)
  3. Ceci Francesco (Ιταλία)
  4. Βολικάκης Ζαφείρης (Ελλάδα 1), 5. Σωτηρακόπουλος Ανάργυρος (Κρόνος Νίκαιας), 6.Αντωνόπουλος Αναστάσιος (Ελλάδα 2)

Κέιριν – Έφηβοι

  1. Δημητρόπουλος Βασίλειος (Ελλάδα 1)
  2. Κωνσταντούρας Κωνσταντίνος (Ελλάδα 1)
  3. Καπετανίδης Νικόλαος (Ελλάδα 1)
  4. Βορρές Γεώργιος (Άκρατος)

Κέιριν – Γυναίκες

  1. Andriotti Maila (Bando – Ιταλία)
  2. ΠλέγκαΓκαβριλάκη Ιωάννα (ΠΕΣΑ Αστέρας)
  3. Vece Miriam (Valcar)

Κέιριν – Νεάνιδες

  1. Fidanza Martina (Eurotarget)
  2. Pilani Alessia (Eurotarget)
  3. Mantzoni Gloria (Fiorini)
  4. Βάσσου Άννα (Ελλάδα), Μπέντα Άννα (Ελλάδα)

Omnium – Άνδρες Elite

  1. Σούλιος Ζήσης (Ελλάδα 1)
  2. Unalan Recep (Τουρκία)
  3. Τσοπούρογλου Βασίλειος (Ελλάδα 1)
  4. Σιμιτζής Γρηγόριος (ΠΕΣΑ Αστέρας), 6. Παπασταματάκης Κυριάκος (Ροδήλιος)

Omnium – Έφηβοι

  1. Χρηστάκος Δημήτρης (Ελλάδα 1)
  2. Φριντζίλας Νικόλαος (Σπαρτιατικός)
  3. Tiryaki Oguzman (Τουρκία)
  4. Καλωνιάτης Γεώργιος (Θησέας)

hellenic-cycling.gr

Μοιραστείτε αυτό το άρθρο

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • Digg
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Άρθρα που ίσως σας ενδιαφέρουν:

  • Δεν βρέθηκαν σχετικά άρθρα

Τα σχόλια σας

comments

Leave a Comment


8 + = 17

Email
Print
WP Socializer Aakash Web