Πανευρωπαϊκό UEC Track U23: Συγκλονιστικός τελικός στους πόντους – 13ος ο Γιάννης Σπανόπουλος

Συναρπαστικό φινάλε επιφύλασσε ο Γιάννης Σπανόπουλος και το αγώνισμα των πόντων στον τελευταίο αγώνα της τρίτης μέρας του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ποδηλασίας πίστας νέων ανδρών/γυναικών – εφήβων/νεανίδων, που συνεχίζεται αύριο και μεθαύριο και ολοκληρώνεται την Κυριακή, στο Ολυμπιακό Ποδηλατοδρόμιο με διοργανωτές την Ευρωπαϊκή Ένωση, την Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας με την συνεργασία του Δήμου Αμαρουσίου και υπό την αιγίδα της Γενική Γραμματείας Αθλητισμού.

Ο πρωταθλητής του ΠΟΗ Αττικής ”ΠΕΛΛΟΤΟΝ” αγωνίστηκε πολύ καλά, όμως έπεσε πάνω σε δυνατούς αντιπάλους, οι οποίοι γνώριζαν άψογα την τεχνική του συγκεκριμένου αγωνίσματος.

Οι φίλοι του αθλήματος της ποδηλασίας έμειναν μέχρι το τέλος στο Ολυμπιακό ποδηλατοδρόμιο και χειροκρότησαν έντονα, καθ’ όλη τη διάρκεια της κούρσας, τους πρωταγωνιστές της κατηγορίας νέων ανδρών (U23). Ο Γιάννης Σπανόπουλος τερμάτισε στην τιμητική 13η θέση με συνολικά 25 βαθμούς.

Στον τελικό των πόντων εφήβων αγωνίστηκε και ο Γιώργος Σταυρακάκης που τερμάτισε 18ος ενώ είχαμε την συμμετοχή της Ιωάννας Πλέγα – Γαβριλάκη, στο αντίστοιχο αγώνισμα των νέων γυναικών (U23) αλλά δεν κατάφερε να τερματίσει.

Πιο νωρίς, στην κατηγορία των 500 μέτρων τράιαλ νεανίδων, η Στυλιανή Βαρβία πήρε την 26η θέση.

Αύριο Παρασκευή, οι ελληνικές συμμετοχές έχουν ως εξής:

Omnium εφήβων

1. Νίκος Λινάρδος

Omnium νέων ανδρών

1. Γιάννης Σπανόπουλος

Scratch εφήβων

1. Αντώνης Σπανόπουλος

2. Σταύρος Πάσχος

Scratch νέων ανδρών

1. Βασίλης Τσοπούρογλου

2. Κωστάς Μουστάκας

Scratch νέων γυναικών

1. Ιωάννα Πλέγα-Γαβριλάκη

Τα μετάλλια των τελικών της τρίτης ημέρας πήραν:

500 μ. τράιλ νεανίδων

1. HINZE Emma (GER)
2. GRABOSCH Pauline (GER)
3. VAN DE WOUW Hetty (NED)

Πόντοι νέων ανδρών (U23)

1. RAMANAU Raman (BLR)
2. SAZANOV Andrey (RUS)
3. AMORES PALACIOS Julio Alberto (ESP)

Πόντοι νέων γυναικών (U23)

1. BADYKOVA Gulnaz (RUS)
2. SAVENKA Ina (BLR)
3. PIVOVAROVA Polina (BLR)

Πόντοι εφήβων

1. WALKER Joey (GBR)
2. KRAWCZYK Szymon (POL)
3. NEKRASOV Denis (RUS)

Πόντοι νεανίδων

1. BARBIERI Rachele (ITA)
2. PIKULIK Daria (POL)
3. DIJKSMAN Tessa (NED)

Πίνακας μεταλλίων (μετά από 19 αγωνίσματα)

ΧΩΡΑ ΧΡΥΣΑ ΑΡΓΥΡΑ ΧΑΛΚΙΝΑ
ΡΩΣΙΑ 5 2 4
ΓΕΡΜΑΝΙΑ 4 3 1
ΠΟΛΩΝΙΑ 2 5 2
ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ 2 2 1
ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ 2 1 1
ΙΤΑΛΙΑ 2 - -
ΓΑΛΛΙΑ 1 2 3
ΔΑΝΙΑ 1 1 -
ΕΛΒΕΤΙΑ - 2 -
ΤΣΕΧΙΑ - 1 -
ΟΛΛΑΝΔΙΑ - - 4
ΒΕΛΓΙΟ - - 1
ΙΣΠΑΝΙΑ - - 1
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ - - 1


Μοιραστείτε αυτό το άρθρο

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • Digg
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Άρθρα που ίσως σας ενδιαφέρουν:

  • Δεν βρέθηκαν σχετικά άρθρα

Τα σχόλια σας

comments

Leave a Comment


7 − 6 =

Email
Print
WP Socializer Aakash Web