Περισσότεροι από 130 ποδηλάτες στην πρεμιέρα του Αττικού Κυπέλλου 2015

Περισσότεροι από 130 ποδηλάτες βρέθηκαν στην πρεμιέρα του Αττικού Κυπέλλου 2015 , στην Ορεινή Ποδηλασία, που πραγματοποιήθηκε στο λασπωμένο τεραίν της Μάνδρας. Παρά τις αντίξοες καιρικές συνθήκες, ένα χαρούμενο γιορτινό σκηνικό στήθηκε και οι ποδηλάτες δεν ευχαριστήθηκαν μόνο την ….λάσπη, αλλά και τα σαρακοστιανά εδέσματα, προσφορά των διοργανωτών συλλόγων ποδηλασίας Κρόνος και ΠΕΣΑ Αστέρας.

Μάλιστα για το …καλό του εθίμου, όλοι οι νικητές εκτός από κύπελλα και μετάλλια έλαβαν ως έπαθλο μια χορταστική λαγάνα!

Στο αγωνιστικό κομμάτι, και πιο συγκεκριμένα στην κατηγορία Ανδρών, ο Θοδωρής Πετρίδης (ΑΟ Παραδεισος) πήρε κεφάλι από την αρχή του αγώνα, απηλήθηκε προς στιγμήν από τους διώκτες του, δεν πτοήθηκε όμως και έκοψε πρώτος το νήμα μετά από μία ώρα και εικοσιτρία λεπτά αγώνα και μάχη με την λάσπη. Έντονος συναγωνισμός και στις επόμενες θέσεις με τους Ανέστη Κουρμπέτη (ΠΣ Κρόνος) και Γιώργο Σταματόπουλο (ΠΟ Πατρών) να καταλαμβάνουν την 2η και 3η θέση αντίστοιχα, ενώ την πρώτη πεντάδα συμπλήρωσαν οι Πάνος Παρράς (ΑΟ Θησέας) και Γιώργος Δάντος.

Στους έφηβους ο Στέφανος Βασιλαντωνάκης (ΑΟ Θησέας) είχε πιο εύκολο έργο απένταντι στον πάντα υπολογίσιμο πρωταθλητή Ελλάδος 2014, Μάρκο Κουφοπαντελή (ΑΟ Παράδεισος). Μαχητικός και ο Ορφέας Συρίγος (ΑΣ Πρόοδος) κατέλαβε την 3η θέση, στην πρώτη του συμμετοχή στην κατηγορία Εφήβων.

Στις Γυναίκες, εύκολο έργο για την Βαρβάρα Φασόη (ΑΟ Ολυμπιακός), επικράτησε άνετα των αντιπάλων της. Στην 2η θέση βρέθηκε η Δανάη Στρουμπούλη (ΠΣ Κρόνος) και στην 3η η Νεάνιδα Ευαγγελία Ζαχαριουδάκη (ΑΣ Πρόοδος).

Τέλος στις υπολοιπες επίσημες κατηγορίες επικράτησαν οι Βασίλης Ζιάκας (ΑΠΟ Κορωπίου) στους Παίδες, Σπύρος Ντόκος (Παναθηναικός ΑΟ) στους Παμπαίδες, Νικηφόρος Αρβανίτου (ΑΟ Θησέας) στα Μίνι Μεγάλα Αγόρια, Περικλής Μερκουράκης στα Μίνι Μικρά Αγόρια και Κωνσταντίνα Καραμπάτου στα Μίνι Κορίτσια.

Στις ΟΠΕΝ κατηγορίες, ο περσινός κυπελλούχος Παναγιώτης Σκυλοδήμος πέταξε κυριολεκτικά προς την κατάκτηση της κορυφής της υποκατηγορίας 40+ αλλά και της Γενικής Κατάταξης. Στους ηλικιακά μικρότερους (19-39) νικητής αναδείχθηκε ο Γιάννης Ματθαιάσος, ενώ στην κατηγορία FUN, πρώτος ήταν ο Γιάννης Παπαδόπουλος.

Το πρόγραμμα του Κυπέλλου αλλά και του πρωταθλήματος συνεχίζεται την Κυριακή 8 Μαρτίου στο Λόφο Οχυρό της Ραφήνας, μιας και παράλληλα με την διεξαγωγή του Πρωταθλήματος Αττικής της Ορεινής Ποδηλασίας για το 2015, θα πραγματοποιηθεί η 2η αγωνιστική για τις κατηγορίες ΟΠΕΝ του Αττικού Κυπέλλου 2015, διοργάνωση που έχει αναλάβει να φέρει εις πέρας ο Αθλητικός Όμιλος Θησέας.